شاعری الگویی از پیامبریست

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

                                           به نام آن که از او می توان گفت

 

درود و سلام به همه ی دوستان که باز تاب مهرشان بدون مزد و منت  از هر سو وهمه سو می رسد و نگاه محبتشان جان و دل را همیشه و همواره می نوازد. سلام به گردانندگان پرشن بلاگ ، که وبلاگ کوچک و کم کار ما " گلستان شعر و ادب " را درلیست محبوب ترین وبلاگ ها آوردند و سلام به همه ی آنانی که دل به شعر پارسی بسته اند.

دستهای مهربان و دوست نوازتان بوسه باران باد. 

 

شاعری الگویی از پیامبریست

در بررسی زندگی پیامبران میبینیم هرکدامشان به نحوی از طرف خدا برگزیده شده اند تا پیام او ( خداوند ) را به  صورت محدود یا به طور جامع به مردم یک منطقه یا به همه ی مردم برسانند .  شعرا هم تقریبا " چنین وظیفه ای دارند ، البته نسبت ها از یکدیگرمتفاوت است .

فرق یک شاعر با یک پیامبر این است که پیامبر از طرف خداو به منظوری خاص ( نشان دادن طریق سعادت و هدایت) برگزیده می شود و پیش از برگزیده شدن باید خصوصیات بسیاری را دارا باشد . دلیل روشنی برای این امر وجود دارد. خداوند پیام خود را که منشاء خیر و برکت برای بندگان اوست ، به دست هر از راه رسیده ی نا شناسی نمی سپارد مگر او را در بوته های مختلف آزمایش امتحان کرده  و در نهایت ، شایستگی او را برای احراز چنین مقام بزرگی پذیرفته باشد . ( البته این امتحان برای آگاهی خود بندگان است و گر نه خدا وند ،  از درون و برون هر کسی خبردارد)

گذشته از این تفاوت بزرگ که به اختصار به آن اشاره شد ، شاعران هم در چنین مسیری گام بر می دارند . هم امتحان می دهند ، هم گزینش می شوند  و هم برای انجام ماموریت خود که همانا رساندن پیام شعر به بخش هایی از جامعه و یا به همه ی انسانهاست ، دشواری های بسیاری پیش رو دارند .

پیامی که به شاعر عرضه می شود تا به دیگران برساند از چشمه های جوشانیست که در کاینات ویا در اطراف خودمان  ودر زندگی معمولی وجود دارد وباید در بستری گسترده تر روان شود .

پیامی که پیامبران با خود می آورند، منشاء الهی و مبانی دینی دارد اما شعر ، هم می تواند بستری دینی برای خود برگزیند ، هم می تواند در هر چارچوب و قالب دیگری بنا به دلخواه خود جا خوش کند .

این که کدام یک نزد کدام گروه مقبول یا ناپسند است بحث امروز ما نییست .

شعر زلال میدانی وسیع دارد که هرگز محدودیت نمی پذیرد . بر گزیده شدن شاعر ازطرف پریسار شعر، به منظور پیام رسانی ،  بسیار آسان و بی سر و صدا انجام می شود و نیاز به نشان دادن معجزه نیست ،  اگرچه کار بعضی از شاعران بزرگ دست کمی از معجزه ندارد .

شاید عجیب به نظر برسد که در بسیاری از موارد ، پریسار شعر ، به خانه ی دل شاعری قدم گذاشته ، پیامی را به او سپرده و از صحنه خارج میشود  ، بدون آن که شاعر متوجه موضوع شده باشد .  درست مثل شخصی که  در میان جمعی که بیدارند به خواب رفته ، خوابی خوش می بیند و از شدت هیجان در پوست خود نمی گنجد ولی اطرافیانش از آن همه شور و هیجان چیزی احساس نمی کنند .

وقتی نگاه کردن به گلی زیبا غزلی دلنشین با آن همه تصویر زنده و روشن می آفریند ،

زمانی که یک رباعی ، بیش از یک کتاب ، حرف برای گفتن دارد،

هنگامی که  یک بیت ناب ، یا یک دوبیتی می تواند جان بسیاری از انسانها را دگرگون کند و در جایی که یک شعر نو ، سپید ، آزاد و  و  و ... لحظه ها را وادار به توقف یا حرکت می سازد ، جایی برای سخنانی از این دست نمی ماند. بگذارید شعر ، خودش پیام خودش را برساند .

 
                          نيايش

آسـمانـت هـمـيـشـه آبـی بـاد ، و نگـاهـت همـاره زنـگاری
شبـت آرامـتـر ز مـخمـل صبـح ، خـوابـت آوازخـوان بـيـداری

مهـربـانـی نـسيـم آمـدنـت ، عـشـق ، آئـيـنـه مـحبـت تــو
سوژه هستيت شکوفه شوق ، لحظه هايت  پر از پدیداری
چـمـن آشنـاييـت سـرسبـز ، بــاغ انـديـشـمـنـديـت پــرگــل
کوچه ی بی قراريت بن بست ، چشمه ی مهربانيت جاری
آفـتــاب عـنـايـتـت تـابـان ، سايــه  ی تــابـنــاکـيـت بـر سـر
قـصـه ی دلنـوازيـت پـرشـور ، همـتـت منـتـهای هوشيـاری
روزگـارت هـميـشـه رنـگـارنـگ ، خانـه ی سـربلنديت  آبــاد
کـام آزادبختيت شيـريـن ، شور شيـداييـت بــه سـرشـاری

                محمد روحانی (نجوا کاشانی )

/ 198 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ماندانا

سلام .... چرا به روز نمی شین ؟ .... چند بار آمدم ولی وبلاگتان مشکل داشت ..... چند روزیه که به روزم ....

محمد روحاني (نجوا کاشانی)

سلام خانم ماندانا ، بسياری از دوستان لطف کرده اند با همين در خواست ، به ديده ی منت ، و به یاری خداوند ، تا آخر همين هفته گلستان آپ می شود . لطفتان پايدار

مريم قدياني

در فیزیک قانونیست می گویند هر چیزی به ظاهر وصل با همجنس خود را بر نمی تابد تو و من ، مهربانی ، این چه تعبیر است خواب آفرینش را پر از لبخند ، پاسخ داد این قانون اشیا است ، اما گل جدا از جرگه ی اشیاء می خندد ... جناب کاشانی عزیز ، گرچه عطش خويش را با مرور کارهای زیبایتان در کامنتهایي كه مي گذاريد فرو مي نشانيم اما تازه هايتان در خانه تان طعمي ديگر دارد .

رضا

وبلاگ خيلی خوبی داری.از متنها وشعرهات خيلی لذت بردم.شباهتی که اشاره کردين شايد به اين دليله که شاعر هم خودش از خودش نميگه.شايد اگه به دلش رجوع کنه فقط کلام خدارو به گونه ای هنرمندانه بروز ميده...اين استعدادی که به قول شما با امتحان به شاعر داده شده اگه با تعهد باشه چيزی غير از اين هم نميتونه باشه.ميلاد مولود کعبه را بهتون تبريک ميگم.موفق وپيروز باشيد.

فريبا يوسفی

سلام خوشحالم از آشناشدن با وبلاگ شما که سراسر احساس وانديشه است . حتما پس از اين از نظرات استادانه شما بهره مند خواهم شد البته اگر لطف کنيد . اين شب گران قدر را تبريک می گويم . موفق و سلامت باشيد.

شاهد

سلام دوست من می خوای بدونی مدی تیشن چگونه اتفاق می افته؟ خوشحال می شم اگه سر بزنی

عليرضا ماندگار

سلام استاد! حقيقتا بايد پروردگار را شکر گوييم که موعد آپ شما -بالاخره - خواهد رسید راستش ديگر مطمئن شده بودم که وبلاگ بوالفضول الشعرا را باید به عنوان محل اصلی ارائه ی اشعار شما به خودم بقبولانم. شعر زیبایی را که در مورد سفر با قطار برای بوالفضول الشعرا نوشته بودید خواندم و خیلی محظوظ شدم هر چه زودتر به روز شوید برقرار باشید علیرضا ما

ابوالفضل دادا

با سلام اطلاعيه : خبر تولّد شعر جديد بنام « زلال » در دوّم بهمن 1388 كليك : www.dadazolal.blogfa.com ___________________________ زبان نو و ساختار شكني در شعر ( جرّاحي و عمل ) ( بخش دوّم ) كليك : www.dada6.blogfa.com

ابوالفضل دادا

با سلام اطلاعيه : خبر تولّد شعر جديد بنام « زلال » در دوّم بهمن 1388 كليك : www.dadazolal.blogfa.com ___________________________ زبان نو و ساختار شكني در شعر ( جرّاحي و عمل ) ( بخش دوّم ) كليك : www.dada6.blogfa.com